مباحث فنی

روغن موتور خودرو چیست؟

روغن موتور خودرو چیست؟

یکی از مهم ترین مبحث ها در مورد سرویس و نگهداری خودرو روغن موتور خودرو است که عامل موثری در افزایش عمر موتور خودرو و کارکرد صحیح آن است.

چرا از روغن استفاده می کنیم؟

موتور خودرو از قطعات فلزی با تلرانس ابعادی نزدیک به هم ساخته شده و با چسبیدن به هم و تماس با یکدیگر منجر به ایجاد حرارت شده  و درنهایت منجر به ذوب شدن و یا جوش خوردن می شوند ( چه بسا که در صنعت یکی از روش های جوش دادن روش اصطکاکی است) که مطلوب ما نیست.

برای لغزش و مانع از ایجاد حرارت بین قطعاتی مثل یاتاقان ها، رینگ پیستون، گژن پین پیستون، بادامک تایپیت ها یا اسبکها و …. از روغن استفاده می شود.

روانکارها این امکان را ایجاد می کنند که قطعات فوق بر روی هم و با یک لایه فیلم روغن بدون تماس حرکت داشته باشند.

روغن در موتور خودرو به وسیله مجرای های جداگانه منتقل می شود و برای آشنایی با نحو روغن کاری در موتور خودرو مقاله عملکرد سیستم روغن کاری خودرو رو مطالعه کنید.

قانون سیالات برای روغن هم صدق می کند و از این رو با سرد و گرم شدن روغن شاهد تغییرات در آن خواهیم بود که با سرد شدن روغن غلیظ تر و با گرم شدن رقیق خواهد شد که بر روان کاری قطعات خودرو اثر گذار است. با رقیق شدن روغن، لایه روغن به شدت نازک می شود و از بین قطعات فرار خواهد کرد و به اصطلاح فرار روغن اتفاق می افتد. یکی از محل هایی که روغن به شدت تحت فشار است زیر میل سوپاپ ها بین تایپیت یا اسبک ها است. با سرد شدن روغن و غلیظ شدن آن عمل انتقال سخت می شود و فشار زیادی به اویل پمپ وارد می شود.

روغن موتور خودرو

 

خواص روغن موتور چیست؟

روغن موتور از دو قسمت اصلی فرآوری می شود. قسمت اول روغن پایه (base oil) است و قسمت دوم که خواص روغنی که توقع داریم را تعیین می‌کند. قسمت دوم روغن که با اسم افزودنی‌ها (additive) هم شناخته می‌شود معمولا از نفت خام (هیدروکربنی) یا در آزمایشگاه ها ساخته می‌شوند. روغن تولید شده در آزمایشگاه  خواصی همچون: تمیزکنندگی، روانکاری، ضد فرسایشی، آنتی اکسیدان بودن، براق کننده، ویسکوزیته، آنتی فوم و غیره بوجود می آورد.

خاصیت آنتی اکسیدان مانع از پخته شدن روغن می شود و از تبدیل حالت روغن از مایع به جامد جلوگیری می کند ( مانع از گریسی شدن می شود) و خاصیت آنتی فوم هم مانع از کف کردن روغن و ایجاد حباب، در روغن می شود.

کیفیت و اصالت روغن موتور به فاکتورهای بالا بستگی دارد. استفاده از روغن های بی کیفیت و بدون استاندارد باعث بروز روغن سوزی، یاتاقان زدن و موارد این چنینی خواهد شد.

خواص روغن موتور خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا